اخبار مهم
Home / ورزشی / کاراته المپیکی شد اما فدراسیون همچنان بدون رئیس
1829967_970.jpg

کاراته المپیکی شد اما فدراسیون همچنان بدون رئیس

به گزارش smrc، از استعفای سمندر رئیس سابق فدراسیون کاراته حدود ۱۰ ماه می گذرد و هدایت فدراسیون کاراته زیر نظر سرپرست است. از مهلت قانونی شش ماه سرپرست نیز ماه ها سپری شده است و زمان انتخابات ریاست کاراته مشخص نیست. در تاریخ  هشت مرداد ۱۳۹۵ هر ۲۷ کاندیدای ریاست فدراسیون کاراته از سوی وزارت ورزش و جوانان تایید صلاحیت شدند و زمان انتخابات کاراته ۱۱ مرداد ماه اعلام شد اما یک روز قبل از برگزاری مجمع انتخاباتی، انتخابات از سوی وزارت ورزش لغو شد.

رقابت های المپیک ریو ۲۰۱۶ در مرداد ماه برگزار شد و مسئولان وزارت ورزش زمان انتخابات مجمع را به بعد از رقابت های المپیک موکول کردند  ولی تا به امروز با پایان رقابت های المپیک هنوز خبری از زمان برگزاری مجمع انتخاباتی نیست.

لبخند حاصل از المپیکی شدن کاراته خیلی دلنشین نبود چراکه با بلاتکلیفی موجود در فدراسیون کاراته و نبود رئیس نمی توان خیلی دلخوش بود و روز ها و ماه ها یکی پس از دیگری سپری می شوند و کاراته ایران از قافله حرکت رو به جلو رقیبان خود عقب می ماند.

تیم ملی کاراته خود را برای حضور در رقابت های مهم جهانی اتریش مهیا می سازد و به دلیل اینکه تیم ملی آسیبی نبیند با نظر کمیته فنی سرمربی تیم ملی زنان و مردان مشخص شد. رقابت های جهانی اتریش آبان ماه برگزار می شود ولی از زمان برگزاری اردوهای آماده سازی تیم ملی برای مسابقات جهانی اتریش تا به امروز هیچ اردوی تدارکاتیِ خارج از کشور یا رویداد تدارکاتی برای ملی پوشان فراهم نشد تا بتوانند پیش از رقابت های جهانی در میدانی خود را محک بزنند.

کاراته وان ترکیه، آلمان و رقابت های جهانی دانشجویان مسابقات مهمی برای ملی پوشان است اما به دلیل دیر صادر شدن روادید، تیم ملی فرصت حضور در رقابتهای دانشجویان را از دست داد. اعزام به رقابت های کاراته وان ترکیه نیز به دلیل مسایل امنیتی به احتمال بسیار زیاد کنسل خواهد شد و امید ملی پوشان تنها حضور در کاراته وان آلمان و حتی کاراته وان ژاپن است تا بلکه بتوانند پیش از حضور در رقابت  های جهانی در میدانی خوب خود را محک بزنند.

از آنجایی که که کاراته المپیکی شده است باید از همین امروز قدر لحظه ها را دانست و خود را برای حضوری موفق در المپیک ۲۰۲۰ توکیو مهیا کرد اما دریغ که ملی پوشان کشور جز رقابت های درون اردویی میدانی را برای محک زدن خود پیش از رقابت های جهانی اتریش ندیده اند و مشخص نیست چگونه با شرایط موجود کاراته را برای المپیک آماده خواهیم کرد.

فدراسیون جهانی کاراته هنوز نحوه کسب سهمیه در المپیک ۲۰۲۰ را اعلام نکرده است و کاراته ایران باید پیش بینی هر نوع کسب سهمیه ای را داشته باشد تا در روز اعلام نحوه ورود به المپیک، حسرت روز ها و مسابقات از دست رفته را نخورد، که آن روز برای افسوس خوردن بسیار دیر است. حضور در رقابت های کاراته وان در امتیازات به دست آمده در رنکینگ برای ملی پوشان بسیار مهم است.

صحبت های چندتن از اعضای خانواده کاراته را در زیر می‌خوانید:

* عباسعلی: برای کسب سهمیه المپیک نباید کار را به لحظه آخر بکشانیم

حمیده عباسعلی اولویت خود را کسب نتیجه خوب در رقابت های جهانی دانست و افزود: المپیکی شدن کاراته انگیزه من را برای رقابت های آینده دو چندان کرد، صد در صد تلاش خود را خواهم کرد چرا که فکر و ذکر همه رقیبانم المپیکی شدن است. چشم بر هم بگذاریم چهار سال خواهد گذشت. شرایط حضور در المپیک در حال حاضر مشخص نیست، باید منتظر اعلام فدراسیون جهانی باشیم، تنها خبر المپیکی شدن کاراته اعلام شده است. اگر قرار بر این باشد بر اساس رنکینگ در المپیک حضور داشته باشیم، فدراسیون باید در این زمینه برنامه داشته باشد و صد در صد باید در اکثر لیگ های جهانی حضور داشته باشیم. برای کسب سهمیه المپیک نباید کار را به لحظه آخر بکشانیم.

* سرمربی تیم ملی کاراته مردان: برای موفقیت در المپیک نیاز به کسب کرسی است

شهرام هروی نیز به آغاز برنامه ریزی از همین ابتدای کار معتقد است و اظهار داشت: المپیک میدان بزرگی است و بحث فنی حرف نخست را نخواهد زد. مسائل مربوط به دیپلماسی و ارتباطات با فدراسیون جهانی کاراته نیز مهم و تاثیر گذار هستند. از نظر فنی در شرایط ایده آل هستیم اما در کنار آن به دیپلماسی و کرسی ها در فدراسیون جهانی نیاز است تا ان‌شاءالله در المپیک ۲۰۲۰ موفقیت داشته باشیم.

*سرمربی تیم ملی کاراته بانوان: برای چهار سال آینده باید برنامه منسجم داشته باشیم

مریم مشیری برنامه ریزی برای کسب نتایج موفقیت آمیز در المپیک ۲۰۲۰ را مهم دانست و اظهار داشت: به عنوان مدیر فنی تیم‌های ملی کاراته بانوان، در جلسه‌ای با طباطبایی گفتم که فدراسیون باید برنامه ریزی منسجم برای رده سنی جوانان، امید و بزرگسالان را از همین سال جاری آغاز کند. نفرات برتر در رقابت‌های انتخابی مشخص شده‌اند و روی آنها باید سرمایه‌گذاری ویژه صورت گیرد.

مشیری به اردوها، مسابقات و کلاس‌های مختلف اشاره و خاطر نشان کرد: به هیچ عنوان نفرات برتر و شناسایی شده، پس از رقابت‌های جهانی و آسیایی نباید رها شوند بلکه باید روی آنها برنامه‌ریزی صورت گیرد تا چهار سال آینده در رقابت‌های المپیک نتیجه ایده آل و خوب برای کشور را کسب کنیم در غیر اینصورت نمی‌توانیم نتیجه‌ای در المپیک ۲۰۲۰ به دست آوریم.

برنامه ریز ی از امروز نکته کلیدی در صحبت های ملی پوش و مربیان تیم ملی کاراته است و اهمیت این موضوع را به خوبی نشان می دهد که البته داشتن برنامه ریزی منسجم و چندساله منوط به حضور رئیس فدراسیون در کاراته است. مشخص شدن هرچه زودترِ زمان انتخابات مجمع کاراته،  به نفع کاراته است و نگرانی خانواده کاراته را کاهش خواهد داد.

می فایل