اخبار مهم
Home / سیاسی / واکنش لاریجانی به نقض آتش‌بس سوریه توسط آمریکا
1858627_839.jpg

واکنش لاریجانی به نقض آتش‌بس سوریه توسط آمریکا

به گزارش smrc، سوزانا ترستال سفیر هلند در تهران عصر دیروز با علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار و گفت‌وگو کرد.

لاریجانی در  ابتدای این دیدار ابراز امیدواری کرد و گفت: در دوره مأموریت سفیر جدید هلند در تهران شاهد تقویت و گسترش روابط ایران و هلند در زمینه‌های مختلف باشیم چراکه یکی از موضوعات مهم برای توسعه همکاری‌های فی‌مابین را موضوع آب است، در حقیقت کم‌آبی در ایران موضوع مهمی است و جمهوری اسلامی ایران از همکاری با هلند و استفاده از تجربیات آن برای رفع این معضل استقبال می‌کند.

وی تبادل هیأت‌های علمی، انرژی، مبارزه با تروریسم و مبارزه با قاچاق مواد مخدر را از زمینه‌های مستعد همکاری میان دو کشور برشمرد و افزود: منافع مشترکی میان ایران و اروپا وجود دارد که استفاده بهینه از آنها توسعه همکاری‌های فی‌مابین را می‌طلبد.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان این مطلب که مجلس شورای اسلامی از توسعه روابط خود با پارلمان هلند استقبال می‌کند، تصریح کرد: پارلمان جدید ایران چند ماه است شکل گرفته و در آینده نزدیک شاهد تشکیل گروه‌های دوستی پارلمانی در مجلس شورای اسلامی خواهیم بود، همچنین امیدواریم با استفاده از ظرفیت‌های این گروه‌ها شاهد توسعه هر چه بیشتر روابط فی‌مابین باشیم.

لاریجانی در ادامه با یادآوری بدعهدی آمریکا و کشورهای مذاکره‌کننده با ایران در اجرای تعهداتشان، تأکید کرد: به گواهی آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران به‌تمامی تعهدات خود که در برجام مندرج است، عمل کرده، اما متأسفانه کشورهای غربی هنوز از اجرای کامل تعهدات خود سرباز می‌زنند و مانع‌تراشی می‌کنند.

وی در ادامه ضمن اشاره به بحران یمن، کشتار افراد بی‌گناه در بمباران‌های عربستان سعودی را محکوم کرد و گفت: در طی یک سال و چند ماه گذشته  شاهد حجم گسترده کشتار افراد بی‌گناه در یمن بوده‌ایم و به نظر می‌رسد پول سعودی‌ها باعث شده تا کشورهای غربی در این خصوص موضعی نداشته باشند.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اگر به دنبال مبارزه مؤثر با تروریسم و حل بحران‌های منطقه باشیم، باید ضمن پرهیز از نظامی‌گری به‌وسیله گفت‌وگوی سیاسی به راه‌حل رسید و برای مبارزه باریشه‌های فرهنگی و فکری تروریسم چاره‌ای اندیشید.

لاریجانی در پایان حمله آمریکایی‌ها به ارتش سوریه را محکوم کرد و افزود: حمله آمریکا به ارتش سوریه ناقض آتش‌بس بود و عملاً موجب تقویت موضع گروه‌های تروریستی شد.

سوزانا ترستال: هلند همکاری فعالی با ائتلاف مبارزه با داعش دارد

خانم سوزانا ترستال سفیر هلند در تهران نیز در این دیدار، یادآور شد: طی سال‌های قبل هیأت‌های اقتصادی و سیاسی مختلفی میان دو کشور تبادل شده‌اند و ما مشتاقانه از تداوم تبادل این هیأت‌ها در آینده استقبال می‌کنیم.

وی افزود: یکی از وزرای دولت هلند در صدر یک هیات اقتصادی به‌زودی به ایران سفر خواهد کرد تا زمینه‌های مستعد همکاری‌های فی‌مابین را بسنجیم و روابط اقتصادی دو کشور را در زمینه‌های موردعلاقه دو طرف تقویت کنیم.

سوزانا ترستال سفیر هلند در تهران در همین زمینه تصریح کرد: در زمینه همکاری‌های تجاری و اقتصادی، کشاورزی، انرژی‌های نوین و گاز ازجمله موضوعات موردعلاقه هلند هستند.

وی افزود: علاوه بر زمینه‌های اقتصادی، بحث تبادل هیأت‌های علمی و آکادمیک یکی دیگر از سرفصل‌های مهم همکاری‌های دو کشور است.

سوزانا ترستال در ادامه با یادآوری نگرانی دولت هلند در خصوص گسترش تروریسم در منطقه، گفت: هلند ضمن اینکه بسیار متأسف است که تعدادی از اتباعش به عضویت داعش درآمده‌اند، همکاری فعالی با ائتلاف مبارزه با داعش دارد.

می فایل