اخبار مهم
Home / فرهنگی / فيلم هايي که فجر امسال منتظر ديدن آنهاست
1454729_861.jpg

فيلم هايي که فجر امسال منتظر ديدن آنهاست

به گزارش smrc، از امشب و با برگزاري مراسم افتتاحيه، سي‌و‌چهارمين جشنواره فيلم فجر رسماً کار خود را آغاز خواهد کرد. در اين جشنوار آثار برگزيده سينماي ايران به نمايش گذاشته خواهد شد؛ آثاري که مي‌توان گفت فجر منتظر اکران آنهاست. در اين گزارش معرفي کوتاهي از چند فيلم تأثيرگذار اين دوره از جشنواره خواهيم داشت. ترتيب فيلم‌ها براساس حروف الفبا خواهد بود.
   
ايستاده در غبار
اولين تجربه سينمايي کارگردان «آخرين روزهاي زمستان» فيلمي که در بخش نگاه نو (فيلم اولي‌ها) و سوداي سيمرغ (مسابقه سينماي ايران) پذيرفته شده است. محمدحسين مهدويان پس از ساخت مجموعه موفق آخرين روزهاي زمستان درباره سردار شهيد حسن باقري، اين‌بار با همان سبک فيلمسازي خاص سراغ زندگي سردار جاويدالاثر احمد متوسليان رفته است. در «ايستاده در غبار» تماشاچي از دوران کودکي احمد متوسليان با وي همراه مي‌شود و سير زندگي اين سردار بزرگ را تا اعزام به لبنان و حوادث آن زمان پيگيري مي‌کند. استفاده از صداي اصلي سردار متوسليان يکي از نکات برجسته اين فيلم سينمايي است. ايستاده در غبار از معدود آثار سينماي دفاع مقدس در جشنواره امسال است.
   
باديگارد
ابراهيم حاتمي‌کيا پس از کارگرداني فيلم «چ» امسال نيز با يک غافلگيري به جشنواره فيلم فجر آمده است. «باديگارد» از زمان مطرح شدن ساخت آن به عنوان يکي از پروژه‌هاي جنجالي سينما معرفي شده است. اين بار نيز حاتمي‌کيا سراغ موضوعي با پس‌زمينه مسائل امنيتي رفته است. از نکات جالب اين فيلم همکاري مجدد پرويز پرستويي با ابراهيم حاتمي‌کياست. پرستويي تا پيش از اين در پنج فيلم حاتمي‌کيا حضور داشته که آخرين آن به ۱۰ سال پيش و فيلم «به نام پدر» محصول سال ۸۴ باز مي‌گردد. اين بار و در ششمين همکاري وي با حاتمي‌کيا قرار است اين بازيگر در نقش يک باديگارد ظاهر شود. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: اين باديگارد بخشي از زندگي خود را به محافظت از جان يک شخصيت مهم مي‌گذراند، اما از جايي مي‌فهمد که اين شخصيت بيش از آنکه به فکر مصالح نظام باشد به فکر منافع شخصي است و همين موضوع است که باديگارد را آشفته مي‌کند.
   
بارکد
در دوره‌اي که کارگردانان جوان تلاش مي‌کنند با پرداختن به موضوعات خاص و فيلم‌هاي محفلي بيشتر از اينکه از گيشه سود ببرند در گروه هنر و تجربه براي خودشان اسم و رسمي به هم بزنند، افرادي مثل مصطفي کيايي نشان داده‌اند که در ساخت فيلم هميشه مخاطب محوري را مدنظر دارند. کيايي در کارنامه‌اش فيلم‌هايي ساخته که از نظر اقتصادي نسبت به ساير آثار هم دوره خودش فروش بهتري دارد. البته اين کارگردان هميشه انتقادهايي از پديده آقازادگي داشته که تلاش کرده است اين انتقاد را در فيلم‌هايش به نمايش بگذارد. بارکد که ابتدا «صاف‌کننده» نام داشت، درباره قضاوت کردن است. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: پشت هر آدمي يه داستاني هست و پشت هر داستاني يه آدم، بهتره قبل از هر قضاوتي يك کم صبر داشته باشيم. اين فيلم اولين تجربه تهيه‌کنندگي کيايي در سينماست.
   
دختر
سيدرضا ميرکريمي بار ديگر به عنوان مديرعامل خانه سينما انتخاب شده است. براي کارگرداني که فيلمش به عنوان نماينده ايران در اسکار نيز پذيرفته شده بود. بعد از حضور تحسين‌برانگيز «يه حبه قند» ساخت فيلم «امروز» نوعي توقف به شمار مي‌رفت. ميرکريمي امسال با «دختر» به جشنواره فجر آمده است. هشتمين ساخته سينمايي ميرکريمي که در خلاصه داستان آن آمده است: آقاي عزيزي که سرپرست بخش تعميرات و نگهداري پالايشگاه آبادان است براي مراسم خواستگاري دخترش آماده مي‌شود و ستاره دختر ديگرش در همان روز قصد سفر به تهران براي شرکت در جشن خداحافظي يکي از دوستان هم‌دانشگاهي‌اش را دارد. پدرش به دلايلي به اين سفر مشکوک است و اين آغاز ماجراست. به دليل اينکه خانه سينما مسئول محاسبه آراي سيمرغ مردمي است، ميرکريمي براي جلوگيري از هرگونه شبهه «دختر» را از رقابت سيمرغ مردمي خارج کرد.
   
دلبري
سيدجلال دهقاني‌‌اشکذري با دومين ساخته سينمايي‌اش به جشنواره آمده است. اين کارگردان پيش از اين «خانه‌اي کنار ابرها» را ساخته بود. فيلمي با موضوع دفاع مقدس که از حد و اندازه‌هاي يک کارگردان فيلم اولي بسيار بالاتر بود و نويد حضور کارگردان آينده‌داري را در سينما مي‌داد. اشکذري امسال بايد از خاطره خوب «خانه‌اي کنار ابرها» دفاع کند. اين کارگردان اما فيلم جديدش را در سکوت کامل خبري ساخته است. تنها نکته‌اي که از اين فيلم به بيرون درز کرده اين است که «دلبري» نگاهي به زندگي خانواده شهدا دارد. اشکذري در خلاصه فيلمي که منتشر کرده است نوشته: طوبي؛ امشب عروسي اميرحسين، دوتامون خوشحاليم… من نبايد اون حرف‌ها رو مي‌زدم، فقط بهم بگو چرا چهار بار چشمتو بازبسته کردي… منظور خاصي داشتي ميثم؟
   
سيانور
«پايان يك سكوت طولانى! امير و هما پس از مدتى يكديگر را مى يابند در حالي‌كه يك انتخاب بيشتر ندارند؛ سيانور يا زندگى و آنها زندگى را انتخاب مى‌كنند» خلاصه داستاني درباره سيانور ساخته بهروز شعيبي که با سيدمحمود رضوي تيم هنري را تشکيل داده‌اند در جديد‌ترين همکاري مشترک موضوعي پليسي را دستمايه ساخت فيلم قرار داده‌اند. اين فيلم به ريشه‌هاي شکل‌گيري گروهک منافقين توجه دارد. شعيبي نيز بعد از کارگرداني فيلم «دهليز» دومين تجربه کارگرداني در سينما را با «سيانور» داشته است. فضاي فيلم سيانور در پيش از انقلاب و دهه ۵۰ مي‌گذرد.
   
نفس
فيلم سينمايي «شيار ۱۴۳» يکي از غافلگيري‌هاي جشنواره فجر بود. فيلمي که ابتدا از جشنواره بيرون گذاشته شد، اما با بازگشت دوباره به جشنواره فجر همه را متحير کرد. کارگردان اين فيلم امسال با «نفس» به جشنواره آمده است. سومين ساخته سينمايي نرگس آبيار فيلمي است که گفته مي‌شود فضاي اجتماعي دارد. در خلاصه داستان اين فيلم آمده است: فيلم سينمايي «نفس» روايتي است از زندگي چهار کودک با نام‌هاي بهار، نادر، کمال و مريم است. کودکاني که به همراه پدرشان غفور(با بازي مهران احمدي) و مادربزرگ خود (با بازي پانته‎آ پناهي‌ها) در دهه ۵۰ خورشيدي زندگي مي‌کنند. دنياي اين کودکان دنيايي است پر از روياهاي زيباي کودکانه که قرار است رنگ حقيقت به خود بگيرد، اما … تهيه‌کنندگي اين فيلم مانند «شيار ۱۴۳» برعهده محمدحسين قاسمي و ابوذر پورمحمدي است.

با توجه به اينکه فيلم‌هاي جشنواره از فردا در سينماهاي منتخب اکران خواهند شد، فرصتي ۱۰ روزه در اختيار علاقه‌مندان به سينما قرار خواهد گرفت تا گلچيني از بهترين آثار سينمايي کشور را دنبال کنند.
منبع : روزنامه جوان

می فایل