اخبار مهم
Home / فرهنگی / طالبی: من بسیجی نیستم؛ خاک پای بسیجیان هستم
1873751_775.jpg

طالبی: من بسیجی نیستم؛ خاک پای بسیجیان هستم

 به گزارش smrc، آخرین نشست انتقال تجربه چهاردهمین جشنواره فیلم مقاومت امروز (پنج‌شنبه ۸ مهر ماه) با حضور ابوالقاسم طالبی در فردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در آغاز این نشست مجری برنامه با اشاره به کاندیدا شدن فیلم یتیم‌خانه به طالبی تبریک گفت؛ اما طالبی در پاسخ به مجری برنامه اظهار کرد: در زمان جوانی خواستگاری‌ها و نامزدی‌های ناموفق بسیاری داشته‌ام؛ نامزد شدن فیلم یتیم‌خانه هم اینگونه است، نامزد می‌شویم اما در نهایت جایزه‌ای نمی‌گیریم، بنابراین من به این نامزد شدن امیدی ندارم.

وی افزود: در تمام دنیا ۲ جبهه داریم، جبهه اول جبهه حق است که صالحان بدان سمت می‌روند مانند شهدا و جانبازان ما و جبهه دیگر، جبهه شیطان است. البته کسانی خود را طرفدار جبهه حق می‌دانند، اما افرادی متظاهر هستند که من به آنها شارلاتان می‌گویم. کسانی که ریش می‌گذارند اما اپوزسیون نظام هستند. اینگونه افراد اول خود را انقلابی نشان می‌دهند اما پس از آن که کارشان راه‌ افتاد به دنبال شکم می‌روند.

طالبی بیان کرد: جبهه انقلاب، جبهه‌ای است که بیرق آن را امام خمینی(ره) برافراشته‌اند و سپس جوانانی پیرو ایشان در این مسیر گام برداشته‌اند. به نظرم ما فیلم‌سازان کم‌کاری‌های بسیاری در تولید آثار جبهه انقلاب داشته‌ایم، که امیدوارم با یاری خداوند بتوانیم این نقصان را در آینده جبران کنیم. سینما ریشه‌اش غرب است و غرب امروز برای جذب مخاطبان بیشتر از بازیگران برهنه استفاده می‌کند.

وی افزود: از اول گفته‌ام که فیلم‌سازی انقلابی هستم؛ بهترین دوستانم امروز یا زیر خاک خفته‌اند یا از انقلاب دفاع می‌کنند. حکومت متعلق به ما است، ما برای حکومت نیستیم؛ همانطور که در این سال‌ها قابل مشاهده است رؤسای جمهور بسیاری آمده‌اند و رفته‌اند اما دسته آخر ما فیلم‌سازان انقلاب اسلامی هستیم که مانده‌ایم. چندی پیش به من گفتند که تو بسیجی هستی، من در پاسخ به آنها گفتم من بسیجی نیستم؛ من خاک پاک بسیجیان هستم.

این فیلمساز انقلابی بیان کرد: افراد بسیاری مخالف آثار من هستند، چرا که آثار من انقلابی، ضد صهیونیست و ضد انگلیس است. بسیاری من را تهدید کردند که چنین فیلم‌هایی را نسازم اما من حرف آنها گوش نمی‌کنم. اگر خیلی مرد هستند بیایند و مرا شهید کنند. در این چند سال اخیر ۳ تریلر ساخته‌ام، به کجا چنین شتابان، قلاده‌های طلا و یتیم‌خانه ایران که هر ۳ اینها نشان داده است که انگلیس قصد بر هم زدن آرامش کشور ما را دارد و جنایت آنها را نشان داده است.

وی افزود: برخی کلمه جبهه را به زبان می‌آورند که کلمه درستی است، چرا که فیلمسازان انقلابی امروز در خط مقدم جبهه فرهنگ هستند. حکومت ما همواره خواسته‌ است عدل علی را برقرار کند و همیشه اینگونه خواهد بود، حال نمی‌دانم در این سال‌هایی که گذشته است چقدر در این مسیری که گام برداشته شده است موفق بوده‌ایم.

کارگردان فیلم قلاده‌های طلا تصریح کرد: برخی فیلم قلاده‌های طلا را نپسندیدند، اما برخی ماموریت داشتند که آن را بکوبند. برخی افراد بعد از اکران فیلم قلاده‌های طلا نزد من آمدند و از من حلالیت طلبیدند و گفتند ما فیلم تو را ندیده نقد کرده‌ایم.

طالبی درباره فیلم یتیم‌خانه ایران اظهار کرد: برای این فیلم ما خاطرات سربازان انگلیسی آن زمان را که به جا مانده بود جمع‌آوری کردیم و از ۱۶۰ کتاب بهره گرفتیم. ساخت فیلم یتیم‌خانه ایران ۵ سال به طول انجامید، که بیشتر زمان آن صرف مطالعه و تحقیق و جمع‌آوری اطلاعات شد. مطمئن هستم برخی شروع به جوسازی برای این فیلم می‌کنند چرا که این فیلم در وهله اول انقلابی است و از همه مهم‌تر ضد انگلیس است. البته این موضوع طبیعی است مگر می‌شود فیلمی ساخته شود که در آن جنایات انگلیس به نمایش در آید و عده‌ای ناراحت نشوند.

این فیلمساز انقلابی افزود: کار در سینما بسیار سخت است، مخصوصاً زمانی که همه می‌خواهند تو را برانند و جلوی کارت را بگیرند؛ اما تو می‌ایستی و کار را به نحو احسن انجام می‌دهی. زمانی که من کار سینما را آغاز کردم، آقای اصغر فرهادی در ۲ گروه پایین‌تر شروع به کار کرد، سپس من به سمت تئاتر رفتم و بعد از آن ساخت فیلم با دوربین ۱۶ میلیمتری را آغاز کردم.

وی بیان کرد: اگر بخواهیم فیلمنامه‌ای بنویسیم کار بسیار راحتی است، بسیار راحت می‌توان یک موضوع کلیشه‌ را انتخاب کرد و راجع به آن فیلم ساخت؛ مانند فیلم‌هایی که یا ۲ پسر دنبال یک دختر هستند و یا اینکه ۲ دختر دنبال یک پسر هستند؛ اما نوشتن فیلمنامه‌ای با کیفیت استرس بسیاری دارد و زمان بسیاری را می‌طلبد. من فیلمنامه یتیم‌خانه ایران را ۱۱ بار بازنویسی کردم، نه اینکه ارشاد اعتراضی کند، فیلمنامه به دل خودم نمی‌چسبید. منتقد تمام متن‌های من همسرم است، بارها شده است که تا دیر وقت فیلمنامه‌ای را نوشته‌ام اما صبح که از خواب برخواسته‌ام، همسرم آنها را خط زده است و گفته است به درد نمی‌خورد.

طالبی افزود: وقتی فیلم قلاده‌های طلا را آغاز کردم، سینما تبدیل به حیات خلوت برخی آقایان شده بود؛ وقتی این فیلم به سرانجام رسید، آن افراد شوکه شدند و دست به اعتراض زدند. سخت‌ترین صحنه‌ای که از فیلم قلاده‌های طلا داشتیم، صحنه اعتراضات خیابانی بود، یادم هست روزی درگیری‌های خیابانی را ضبط می‌کردم، آقای رادان از پلیس انتظامی به من زنگ زد و گفت دوربینت را بردار و از آنجا برو چرا که مردم فکر کردند که این درگیری‌ها واقعی است و از نماز جمعه به طرف شما می‌آیند.

می فایل