اخبار مهم
Home / فرهنگی / سینمای ایران به احترام آتش‌نشانان تمام قد ایستاد/ صالحی امیری: جشنواره فیلم فجر جشنواره نشاط و امید خواهد بود / ایوبی: سینمای امید تحقق یافت
2049234_576.jpg

سینمای ایران به احترام آتش‌نشانان تمام قد ایستاد/ صالحی امیری: جشنواره فیلم فجر جشنواره نشاط و امید خواهد بود / ایوبی: سینمای امید تحقق یافت

 به گزارش smrc، دقایقی پیش هنرمندان و مدیران سازمان سینمایی وارد سالن برج میلاد شدند.  اکثر هنرمندانی که امسال در جشنواره سی و پنجم فیلم فجر فیلم هایشان مورد توجه هیات انتخاب قرار گرفت در سالن حضور دارند. سید رضا صالحی امیری ( وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی) ، محمد مهدی حیدریان (مشاور وزیر ارشاد) حجت اله ایوبی (رئیس سازمان سینمایی)، حبیب ایل بیگی (معاون ارزشیابی و نظارت)، علیرضا تابش (مدیر عامل بنیاد سینمایی فارابی) و… در این مراسم حضور دارند. 

از حضور فعال محمدکاسبی، تورج منصوری، فرهاد توحیدی و غلامرضا موسوی در آئین افتتاحیه تقدیر خواهد شد. همخوانان بین المللی طاها قرائت قرآن آئین افتتاحیه فجر را برعهده داشتند. 

احسان کرمی اجرای این دوره از جشنواره را برعهده دارد او صحبت‌های خود را با یادی از زنده یاد کاظم افرندنیا و فقدان او آغاز کرد. 

محمد حیدری دبیر جشنواره سخنان خود را با عرض سلام و ادب به خانواده سینما، مقام عالی وزارت، رئیس سازمان سینمایی، مدیران و هنرمدان آغاز کرد و به یاد جانفشاشان آتش نشان آغاز کرد و گفت: امید سال جدید سال پررونقی برای سینمای عزیزمان باشد. سال نوی سینمای ایران مبارک .

 گزارشی از فعالیت‌های دبیرخانه جشنواره، نشست ها و آئین رونمایی از جشنواره فیلم فجر بخش دیگری از مراسم افتتاحیه جشنواره در دوره سی و پنجم فیلم فجر را تشکیل داد.

احسان کرمی سخنان خود را با یاد آتش‌نشانان سانحه پلاسکو ادامه داد و این عزیزان را رهروان راه آرش کمانگیر و پوریا ولی خواند. در بخش دیگری از مراسم تصاویری از تلاش بی وقفه این عزیزان در سانحه آتش سوزی پلاسکو و شهید نیروی انتظامی کنعانی پخش شد. 

لوح تقدیر به مادر و پدر شهید کنعانی در مراسم افتتاحیه جشنواره با حضور صالحی امیری وزیر فرهنگ ارشاد اسلامی، حجت الاسلام مازنی عضو کمیسیون فرهنگی مجلس به خانواده شهید اهداء شد. 

امیر مهدیان آتش نشان حاضر در پلاسکو در مراسم افتتاحیه با اصرار برگزار کنندگان حاضر شد اما خواست تا به احترام شهدای آتش نشان در سکوت روی صحنه حاضر شوند اما با اجازه از ایشان از سر هیجان ایشان را تشویق کردند. 

آتش نشانان سه ساعت و نیم با خون خود سازه را نگه داشتند

مهدیان در میان تشویق حضار گفت: ببخشید که مجلس شما را اندوهگین کردم صحنه هایی که دیدم و اتفاقاتی که برای این عزیزان افتاد و گل هایی که پرپر شدند حضور همه شما و مردم غیرتمند و ارگان ها و سازمان ها مارا دلگرم کرد. ما شهدا را پیدا کردیم و انشاءالله تشییع می کنیم .

وی ادامه داد: این تشویق ها برای شهدایی است که جانشان را فدا کردند. اگر این عزیزان نبودند  نیم ساعت سازه تحمل می کرد اما سه ساعت و نیم با ایثار بچه ها سازه را نگه داشتیم. بچه ها  با خون خودشان سازه را نگه داشتند تا مردم خارج شوند این برای ما افتخار است این شغل را انتخاب کردیم . امیدواریم شهروندان ایمنی خودشان را رعایت کنند. 

بخش بزرگداشت های جشنواره با کلیپ آماده شده برای «محمد کاسبی » آغاز شد. در کلیپی که آماده شد کاسبی توضیح داد که رابرت دنیرو از بازی اش در فیلم «پدر » تعریف کرد و او تاکید کرد که فیلم های سینمای ایران کمتر به دست هنرمندان هالیوودی می رسد. 

مجید مظفری و همایون ارشادی برای تقدیر از محمد کاسبی روی صحنه آمدند. محمد کاسبی در شب بزرگداشتش گفت: با عرض سلام. جشن بزرگ خانواده عزیز سینمای ایران مبارک باشد برای همه آرامش درون و سعادت از خداوند خواستارم.

همسر کاسبی هم به روی صحنه آمد و در کنار همسرش سیمرغ و لوح تقدیر جشنواره را به خانه بردند. 

حجت الله ایوبی رئیس سازمان سینمایی با حضور روی صحنه جشنواره گفت: من هم مثل شما تحت تاثیر بخش اول برنامه هستم ادای احترام به شهدای نیروی انتظامی و مرزداران ما و شهدای آتش نشان. در این جهان آشوب و ناامنی عجیبی وجود دارد اما ما در آرامش از  هنر این کشور قدردانی می کنیم. تحت تاثیر رشادت های کسانی هستیم که این روزها به نام آنها  است. همدلی ایجاد شده در کشور  جای تبریک دارد. از همه عزیزانی که در این همدلی کمک کردند تشکر می کنم و از همه عزیزانی که در این مراسم حضور دارند شخص وزیر محترم ارشاد و سینماگران که تلاش خالصانه خود را تقدیم مردم می کنند. 

وی ادامه داد: از دبیر جشنواره فیلم فجر که توانا و دانا این دوره را برگزار می کنند سپاسگزاری و تشکر می کنم .  اگر امنیت و آرامش وجود دارد برای خون دل و جگرهایی است که می خورند تا این بوستان های زیبا را داشته باشیم. فیلمسازانی که با خون دل فیلم می سازند و سینمای ایران را  با افتخار مطرح کردند سپاسگزارم.  من سخنران نیستم و گفتنی ها را  وزیر ارشاد خواهند گفت.  امسال چهارمین سال است که افتخار دارم در خدمت شما هستم. چهارمین و آخرین جشنواره دولت یازدهم را برگار می کنیم. یادمان هست فضای تلخی بود چقدر من باید شمس و مولانا می خواندم که امیدوار باشید که می گذرانیم . همه بحران ها را باهم در سینما داشتیم و خوشحالم بحران هویت و مشروعیت داشت. سینما بر روی صندلی اتهام نشسته بود. دوران سختی بود. مخاطبین زیر خط فقر بودند سوال بود سینما برای چه اما امروز سینما یک مطالبه است. امیدوارم دهه ۹۰ شکوه جشنواره سینمای امید است. سینمای امید یک آروی دست نیافتنی نیست. سینمای امید تحقق یافته است. همه کسانی که دوست دارید ایران سربلند باشد باید بدانند سینمای ایران سربلند است. بیشتر فیلم ها را دیدم خستگی های چهار ساله از تن من درآمد خدا را شکر چهار سال با شما و برای شما و در کنار شما گذاشتم. سینمای امید تحقق یافته نیمی از فیلم ها مال جوان ها است. فیلم های دوم و سومی ها که امضای خود را بر پای فیلم ها گذاشتند آنها در زیر چتر حمایت موسفیدان سینما گذاشتند. 

مشفقانه به مسایل اجتماعی توجه شد/ گیشه و اندیشه در کنار هم پیش می رود

ایوبی در ادامه گفت: در سینمای اجتمای امسال امید موج می زند. بی نظیر است. آسیب های اجتماعی که خواست مقام رهبری است توسط فیلمسازان بیان شد نه برای غر زدن مشفقانه به مسایل اجتماعی نگاه کردند. در عرصه دفاع مقدس هم همینطور فیلم ساده وکم هزینه و مرز بین سینمای دفاع مقدس ساخته شد که ارزشمند است. یقین دارم سال آینده سال باشکوهی خواهد بود. گیشه و اندیشه در کنار هم پیش می روند. مردم خوشحال خواهند شد و لذت خواهند برد. من اطمینان می دهم به رهبر معظم انقلاب و مسئولان که سینمای ایران سینمای امید است و قدر سینما را بدانید و می دانیم . امروز مفهوم قدرت عوض شده ، یکی از جلوه های قدرت ما سینما است. وقتی بانوی هنرمند ایرانی اعلام می کند اسکار تحریم می کنم شبکه ها را می دیدم تصویر این بانوی ایرانی بود. این قدرت سینمای ایران است. 

سینماگران مرزداران هویت و فرهنگ ما هستند

رئیس سازمان سینمایی گفت: امروز از مرزداران تجلیل کردیم و بسیار کار خوبی است. سینماگران ما مرزداران هویت و فرهنگ ما هستند و بگذارید عرض کنم در جهان امروز کیارستمی و اصغر فرهادی که از این فرهنگ و تمدن در جهان سینمای ایران را می برند و می گویند این است مرز اسلام ایرانی و فرهنگ ایرانی است و کشورهای منطقه نمی توانند این مرز را مشخص کند. افتخار می کنم که خادم کوچک شما هستم. 

غلامرضا موسوی در مراسم بزرگداشتش با تشکر از برگزارکنندگان جشنواره گفت: تهیه کنندگی به خاطر سه دوست عزیزم بودند.شادروان بهشتی گفتند چرا به صورت تعاونی فیلم نمی سازید و ایشان توضیح دادند بهترین روش این است که نیروی کار و سرمایه روی هم می گذارند و تولید صورت می گیرد. من به عنوان تهیه کننده کار را شروع کردم. من باید یاد کنم از مدیرانی که به من و تیمم کمک کردند. دوستانی مثل علی مرادخانی، مهدی مسعود شاهی و محمد مهدی حیدریان باعث شدند. 

وی ادامه داد: با توجه به نظم انقلابی که وجود داشت دفتر پخش راه اندازی کردیم. در دولت دهم با سیستمی برخورد کردیم که صنف سازی شد و طبیعتاً عصبانی شدیم و شعارهای دم خانه سینما و جلسات خانه دو و… شکل گرفت. براساس فرمایش بزرگوار باید بخشید و بخشیدیم. اما نباید فراموش کنیم برخی از دوستان چه کردند. برخی از مسئولین محترم در سینما مقدرات صنف را در اختیار افرادی که سابقه شان را می دانیم بگذارند. تشکر می کنم از ترانه علیدوستی ، من هم رصد کردم و بسیار موثر بود من به احترام ایشان کلاه از سر برمی دارم و از ایشان از طرف همکارانم متشکرم . طبیعتاً از همسرم تشکر می کنم که از ۳۸ سال تحمل کند. 

سیدرضا صالحی امیری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سخنان خود را با سلام به فرهیختگان آغاز کرد و گفت: امروز قبل از اینکه به دیدار شما بیایم فکر می کردم چه پیامی را برای جامعه بزرگ و نجیب و با شرافت سینما بیاورم از منظر انسانی، اجتماعی و اخلاقی چه پیامی باید داشته باشم و بازگو کنم . چند جمله ای که زبان دل است را یادداشت کردم امیدوارم آنچه در هدفگذاری و برنامه ریزی برای جامعه سینما داریم محقق شود. قبل از آمدن به این مراسم با رئیس جمهور جلسه داشتیم که ایشان هم به اهالی فرهنگ و هنر سلام رساندند. 

آغاز به کار جشنواره فیلم فجر در آستانه دهه فجر به اصحاب هنر و جامعه فرهیخته و عموم علاقمندان به این هنر صمیمانه تبریک می گویم . جشنواره فیلم فجر یادآور نشاط و تحرک و پویایی و امید است. سینای ایران امروز زبان گویا و موثر جامعه ای است که در تحولات دهه چهارم انقلاب بیش از هر زمان دیگری رویکرد اجتماعی و جامعه محور دارد. مسایل اجتماعی و آلام جامعه در آینه سینما آشکار و هویدا است. اقبال گسترده به سینما نشان می دهد امروز توجه به این هنر به یک نیاز اجتماعی تبدیل شده است. افزایش مخاطبین و میزان بالای تولید و فروش در سینما در سالهای اخیر موید این مطلب است. امروز به خانواده بزرگ سینما که جملگی انسان های ارزشمند؛ دردآشنا و دلسوز فراتر از سرمایه فرهنگی نگاه می کنیم به مثابه یک سرمایه اجتماعی نگاه می کنیم ما امروز صیانت از اصحاب سینما را وظیفه خود می دانیم. نقش این قشر فرهیخته در ارتقاء سطح فرهنگ جامعه نقش بی بدیل و کم نظیر است . ما به این اصحاب اعتماد و باور داریم و معتقدیم به امید و نشاط اجتماعی و کاهش آسیب اجتماعی و ارتقاء فرهنگ عمومی و توسعه اخلاقی امیدوار باشمی. 

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: اجازه می خواهم در این این ضیافت ، جشنواره  فیلم فجر را جشنواره امید و نشاط بنامم . حضور جوانان  خلاق در هنرهای مختلف فضای پر امید را نوید می دهد این واقعیت انتظارات و مسئولیت ما را سنگین تر می کند. ما وظیفه داریم زیر ساخت های مناسب را فراهم کردیم. عدالت فرهنگی را برای بهره مندی همه شهرها و نقاط کشور از شکوفایی سینما محقق سازیم. من به ضرروت تشکیل سازمان نظام صنفی هنر اعتقاد دارم. در دیدار با تشکل های سینما بیان کردم حداکثر توان خود را برای ایجاد این نهاد به کار خواهم بست. زیرا این مسیر کاهش مشکلات و موانع را هموار می کند. معتقدم از سطوح کودکان مدارس تا کلیه سطوح اجتماعی از عنصر سینما به بهترین نحو استفاده کنند. امروز باور دارم و یک تهدید بلکه فرصت دائمی میداند. سینما می تواند این تنوع و تکثر را برای همدلی همنوایی و انسحام بیشتر نمایندگی کند.

سینما می تواند با آغوش گسترده آینه شفاف باشد و گام موثر برای رفع آسیب ها و نشاط جامعه بردارد. امروز بستر مناسبی برای سینماگران فراهم است تا بتوانند پرچمداران حوزه فرهنگ و هنر باشند و نام ایران را اعتلاء ببخشند. استمرار حضور بین المللی ایران ثمره برگ سینمای ایران است که حامل ارزش های اخلاقی، انسانی و کاستی های اجتماعی است. امیدوارم جشنواره امسال محلی برای گسترش تعامل و سازگاری و کانونی برای انسجام فرهنگ و هنر و جشنواره سی و پنجم جشنواره امید و نشاط باشد.

 

در مراسم افتتاحیه هنرمندانی چون  مهرداد صدیقییان، صدیقه کیانفرسیروس الوند، محمد گبرلو، قاسم زارع، حمیدرضا آذرنگ، مریم دوستی ، مهدی صباغ زاده، کاوه صباغ زاده، مریلا مهتاب کرامتی، ناصر هاشمی ،منوچهر هادی، مجید مظفری ، یکتا ناصر ، مهران احمدی، پوران درخشنده، مریلا زارعی، رضا یزدانی، مهدی کرم پور، گوهر خیراندیش، امینی، مصطفی سلطانی و.. حضور دارند.

در حال به روز رسانی …

می فایل