اخبار مهم
Home / فرهنگی / سامانه هوشمند «زیارت نیابتی» رونمایی شد
1874151_396.jpg

سامانه هوشمند «زیارت نیابتی» رونمایی شد

به گزارش smrc به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی آستان قدس رضوی، تولیت آستان قدس رضوی پس از رونماییاز سامانه هوشمند «زیارت نیابتی» حرم مطهر رضوی گفت: سامانه هوشمند زیارت نیابتی، کار بسیار پسندیده‌ای است که یقیناً برای مجریان و شرکت‌کنندگان در این طرح باقیات و صالحات ارزشمندی باقی خواهد ماند.

حجت‌الاسلام سید ابراهیم رئیسی ابراز کرد: بنده نیز برای آنکه در این فعالیت سهیم باشم، به نیابت از شهید هاشمی نژاد که امروز سالگرد این شهید والامقام است، زیارت نیابتی به‌جا می‌آورم.

در حاشیه این مراسم معاون تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی به خبرنگار ما گفت: معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی در راستای ترویج فرهنگ مبارک و اسلامی زیارت از راه دور، سامانه‌ای را در شبکه اجتماعی تلگرام طراحی کرده است تا عاشقان و دلدادگان به ساحت قدسی حضرت علی بن موسی‌الرضا (ع) بتوانند از اقصی نقاط کشور و جهان، حرم ملائک پاسبان رضوی را زیارت کنند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین سید جلال حسینی ادامه داد: این سامانه هم‌زمان با هفته دفاع مقدس در بستر «تلگرام» آغاز به کارکرد و به‌منظور گرامیداشت یاد و خاطره شهدای جنگ تحمیلی اولین زیارت‌ها به نیابت از آن شهدای گران‌قدر انجام خواهد شد.

وی درباره چگونگی فعالیت این سامانه عنوان کرد: طراحی این سامانه بدین شرح است که پس از ورود علاقه‌مندان به آدرس telegram.me/HaramRazavi_Bot و انتخاب گزینه «نیابت می‌دهم»، برای آن‌ها یک شناسه منظور می‌گردد و پس‌ازآنکه از طرف آن‌ها زیارت نیابتی صورت گرفت، پیامی به‌منظور اطلاع از انجام زیارت ارسال می‌شود.

حسینی افزود: این سامانه برای مجاوران و زائرانی که در حرم رضوی حضور دارند، فرآیندی را طراحی کرده تا بتوانند از طرف کسانی که طالبِ زیارت از راه دور هستند، زیارت به‌جا آورند. خادمان فرهنگی امام رضا علیه‌السلام نیز به‌منظور آنکه حقی در بحث زیارت از راه دور ضایع نشود، در هر شبانه‌روز یک‌بار، از طرف همه کاربران نائب الزیاره می‌شوند.

معاونت تبلیغات و ارتباطات اسلامی آستان قدس رضوی اظهار کرد: از دیگر خصوصیات این سامانه می‌توان به ارسال «عکس لحظه‌ای روضه منوره» اشاره کرد، بدین‌صورت که وقتی زیارت نیابتی انجام می‌شود، هم‌زمان با پیغام اتمام زیارت نیابتی، عکسی از ضریح مطهر در آن لحظه به مخاطب ارسال می‌گردد.

وی یادآور شد: پورتال معاونت تبلیغات آستان قدس رضوی از دیرباز با راه‌اندازی زیارت نیابتی در سایت رضوی TV امکان زیارت از راه دور را برای مخاطبان فراهم کرده است و اکنون برای تسهیل استفاده کاربران، در شبکه‌های اجتماعی نیز این سامانه را طراحی کرده است.

می فایل