اخبار مهم
Home / سیاسی / رهبر انقلاب: غدیر، پیوند میان علی‎ علیه‎‎السلام و عترت پیغمبر (ص) با آحاد مسلمانهاست
1858872_241.jpg

رهبر انقلاب: غدیر، پیوند میان علی‎ علیه‎‎السلام و عترت پیغمبر (ص) با آحاد مسلمانهاست

به گزارش smrc، کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» سلسله مباحثی از مقام معظم رهبری که در زمینه تاریخ اهل‎بیت(ع) صورت گرفته است. رهبر معظم انقلاب زندگی سیاسی ائمه اطهار(ع) را خط ممتدی می‌دانند که در طول ۲۵۰ سال(از زمان رحلت پیامبر اسلام تا آغاز غیبت صغری) ادامه داشته است. ایشان می‏‎فرماید «زندگى ائمه(ع) را که ۲۵۰ سال طول کشیده، زندگى یک انسان به حساب بیاوریم، یک انسان دویست‌وپنجاه ساله؛ از هم جدا نیستند «کلّهم نورٌ واحد» هر کدام از اینها که یک حرفى زدند این حرف در حقیقت از زبان آن دیگران هم هست.
 
هر کدام از اینها که یک کارى انجام داده‌اند، این در حقیقت کار آن دیگران هم هست. یک انسانى که دویست‌وپنجاه سال گویى عمر کرده است. تمام کارهاى ائمه در طول این ۲۵۰ سال کار یک انسان با یک هدف، با یک نیت، و با تاکتیکهاى مختلف است  (64/3/21)

به مناسبت روز عید سعید غدیر بخشهایی از سخنان مقام معظم رهبری از کتاب «انسان ۲۵۰ ساله» درباره تبیین ماجرای غدیر منتشر می‎شود.

حادثه غدیر خم یک حادثه بسیار مهم و تعیین کننده تاریخ اسلام است که این اعلام هم امر الهی است و هم از سوی پیامبر اکرم (ص) است و ارزش تقوا را به عنوان برترین ارزش اسلامی باز تکرار کردند و تصریح کردند که هیچ کس بر هیچ کس دیگر جز به برکت تقوا و پرهیزگاری ترجیحی ندارد و همه مسلمین موظفند به زمامداران اسلامی نظرات خیرخواهانه ی خودشان را بیان کنند و اعلان کنند.

پیامبر اکرم (ص) در حدیث ثقلین اصول کافی، ج ۱، ص ۴۱۰ می‎فرمایند: من وقتی از میان شما رفتم، دو چیز گران بها در میان شما می‎گذارم (کتاب الله و عترتی) قرآن را و عترتم را. و بعد دو انگشت سبابه را کنار هم قرار دادند و فرمودند: آن دو مثل این دو هستند، که دو انگشت سبابه هیچ تفاوتی با همدیگر ندارند.

و آن بعدی که مورد نظر من است- بعد بین المللی اسلامی وب ین الفرق اسلامی که مخصوص شیعه نیست- این است که اگر فرض کنیم که پیغمبر (ص) در این اعلان، که حتماً این اعلام انجام گرفته و این جمله از زبان پیغمبر (ص) صادر شده، اگر فرض کنیم نمی‎خواست رسول خدا حکومت بلافصل امیرالمومنین علیه‎السلام را بیان کند، حداقل این بود که می‎خواست سؤالات و پیوند و رابطه عمیق مسلمین با امیرالمومنین علیه‎السلام و با عترت خود را در این بیان استقرار فرمود که در حدیث ثقلین در سخنرانی بنی و غدیر خم آن را تصریح کردند و در واقعه  غدیر قصد دارند یک نمونه کامل از انسان طراز اسلام، از انسان مقبول و مورد پذدیرش اسلام را ارائه بدهند بر مردم و به همه نسلهای آینده و آن شخصیتی که همه مسلمانها ‎او را به عنوان جانشین پیغمبر (ص) قبول دارند باید برای همه مسلمانها ‎به عنوان یک الگوف یک مسطوره کامل از انسان اسلامی، جاودانه بماند و پیوند میان او و میان مسلمانان باید تا ابد به عنوان یک رابطه فکری، رابطه اعتقادی، رابطه عاطفی، رابطه  عملی باقی بماند.

امیرالمومنین علیه‎السلام با این دیدگاه دیگر فقط متعلق به شیعیان نیست متعلق به همه مسلمانهاست و مخصوص امیرالمومنین علیه‎السلام هم نیست، بلکه عترت و خاندان پیغمبر (ص) و ائمه علیهم‎السلام شیعه که اولاد امیرالمومنین (علیه اسلام) هستند آنها هم، چون که مشمول عترت هستند، آنها هم همواره به عنوان نمونه کامل انسان اسلامی در دیدگاه مسلمانها ‎باید باقی بمانند، این یک نکته است. امروز همه مسلمانها ‎احتیاج دارند که از معارف اسلامی که از طریق اهل‎بیت علیهم‎السلام و پیغمبر (ص) می‎رسد استفاده کنند، فرق نمی‎کند که معتقد باشند به امامت امیرالمومنین علیه‎السلام و امامت اولاد او یا معتمد نباشند.

البته شیعه عقیده حق و متضاد قطعی از این حدیث را خلافت بلافصل می‎داند و به او معتقد و پایبند است. آنهایی که به این عقیده پایبند نیستند، یعنی برادران اهل سنت. ارتباط و پیوند فکری و عقلانی و اعتقادی و عاطفی خودشان را از خاندان پیغمبر (ص) و از امیر المومنین (علیه اسلام) باید قطع نکنند. لذا مسئله غدیر، بعد ایجاد پیوند میان علی ابن ابی طالب علیه‎‎السلام و عترت پیغمبر (ص) با آحاد مسلمانهاست، حال همه مسلمانهاست. مسئله غدیر یک مسئله تاریخی صرف نیست: نشانه‎ای از جامعیت اسلام است.

برای پاک کردن رسوبات جاهلی از اعمال این جامعه و مستقیم نگه داشتن خطه هدایت اسلامی بعد از ده سال زمان پیغمبر (ص)، یک تدبیری لازم است و اگر این تدبیر انجام نمی شد، کار ناتمام بود. اینکه خداوند در آیه ۳ سوره مبارکه مانده می‎فرمایند «الیوم اکملت لکم دینکم و اتممت علیکم نعمتی: تصریح به همین معناست که این نعمت. نعمت اسلام، نعمت هدایت، نعمت نشان دادن صراط مستقیم به جامعه  بشریت- آن وقتی تمام و کامل می‎شد که نقشه ی راه، برای بعد از پیغمبر (ص) هم معین باشد. این هدایت الهی بود، دستور الهی بود، نصب الهی بود؛ یعنی نشان دهنده جامعیت اسلام و نگاه به آینده و آن چیزی که در هدایت و زعامت و ریاست امت اسلامی شرط است، همان چیزی که شخصیت امیرالمومنین علیه‎السلام مظهر آنهاست، یعنی تقوا، تدین، پایبندی مطلق به دین، ملاحظه غیر خدا و نیز راه حق را نکردن، بی پروا در راه خدا حرکت کردن، برخورداری از علم، برخورداری از عقل و تدبیر، بر خورداری از قدرت عزم و اراده، این یک عمل واقعی و در عین حال نمادین است و غدیر این چنین حقیقی است که زمامت و رهبری اسلامی در طول زمانها ‎را مشخص کند و در این حال نماد همه خوبیها در علی بن ابی طالب امیر مومنان، امیر بیان نمود و تجلی می‎کند.

می فایل