اخبار مهم
Home / اقتصادی / رتبه فساد اقتصادی در ایران بدتر شد
2045608_789.jpg

رتبه فساد اقتصادی در ایران بدتر شد

به گزارش smrc، سازمان بین‌المللی شفافیت در جدیدترین گزارش خود رتبه ایران به لحاظ شاخص ادراک فساد ایران در میان ۱۶۷ کشور جهان را ۱۳۱ اعلام کرد.

شاخص ادراک فساد میزان فساد اداری و اقتصادی در کشورها را نشان می‌دهد و برای هر کشور نمره‌ای از صفر تا ۱۰۰ بر اساس این شاخص تعیین می‌شود. هرچه این نمره بیشتر باشد دلالت بر فساد کمتر است.

بر اساس این گزارش، ایران در گزارش امسال سازمان بین المللی شفافیت نمره ۲۹ را بدست آورده است. نمره ایران در گزارش سال گذشته این سازمان ۲۷ اعلام شده بود و ایران  در سال ۲۰۱۳ نمره ۲۵ را بدست آورده بود.

ایران سال گذشته رتبه ۱۳۰ را کسب کرده بود که به این ترتیب علی رغم بهبود نمره در جایگاه جهانی یک پله نزول کرده است.

ایران در رده بندی جهانی ادراک فساد در سال ۲۰۱۴ در میان ۱۷۵ کشور جهان رتبه ۱۳۶و در سال ۲۰۱۳ رتبه ۱۴۴ را بدست آورده بود و سال گذشته علی‌رغم عدم تغییر نمره در جایگاه جهانی ۶ پله صعود داشت.

برخی از کارشناسان گزارش‌های این سازمان را قابل استناد نمی‌دانند و معتقدند که این گزارش‌ها با جهت‌گیری‌های سیاسی منتشر می شود. برای مثال می‌توان به رژیم صهیونیستی اشاره کرده که علی‌رغم فساد گسترده در میان مقامات سطوح بالا و پایین این رژیم همواره در میان کشورهای با فساد کم قرار می گیرد. رتبه این رژیم در سال گذشته ۳۳ و امسال ۲۸ عنوان شده است.

دانمارک،‌ نیوزیلند و فنلاند در رتبه های اول تا سوم جهان بر اساس شاخص ادراک فساد قرار گرفته اند. نمره این ۳ کشور به ترتیب ۹۰، ۹۰ و ۸۹ اعلام شده است.

بر اساس برآورد این سازمان، کشورهای سومالی، سودان جنوبی و کره شمالی بیشترین فساد اداری و اقتصادی را در میان کشور جهان به خود اختصاص داده و در قعر این جدول قرار دارند.

می فایل