اخبار مهم
Home / سیاسی / حمایت عجیب دولت از محصولات تراریخته!/ نامه محرمانه سراج به روحاني/ زنجیره‌ای‌ها باز هم به جدول زدند!
1856730_784.jpg

حمایت عجیب دولت از محصولات تراریخته!/ نامه محرمانه سراج به روحاني/ زنجیره‌ای‌ها باز هم به جدول زدند!

گروه سیاست smrc – روزنامه‌ها در لابه‌لای گزارش‌ها و سرمقاله‌ها، قسمتی از صفحات خود را به اخبار روزهای گذشته یا اخبار ویژه اختصاص می دهند که smrc در ادامه به آنها اشاره می‌کند.
 
*********
 
کیهان
 
زنجیره‌ای‌ها باز هم به جدول زدند!
روزنامه زنجیره‌ای آفتاب یزد با ذوق‌زدگی کودکانه‌ای در صفحه اول شماره یکشنبه خود تیتر زد «فرجام خوش FATF و IPC‌»! و نوشت «دو پروژه مخالفان دولت به صورت همزمان شکست خورد»!
ذوق‌زدگی این روزنامه زنجیره‌ای در حالی است که انتقادهای کارشناسانه منتقدان FATF نهایتا به نتیجه رسید و شورای عالی امنیت ملی با وارد دانستن این انتقادات و کارشناسانه خواندن آن، ۵ شرط که در صورت پذیرش از سوی حریف، روح و متن FATF  را تغییر می‌دهد، موافقت کرده است.
آفتاب یزد اگرچه در تیتر انتخابی خود، از بی‌اثر بودن انتقاد مخالفان FATF  با عنوان «شکست پروژه مخالفان دولت»!  یاد کرده ولی در متن گزارش مربوطه اعتراف کرده است که شورای عالی امنیت ملی متن امضاء شده FATF از سوی دولت را نپذیرفته و قابل قبول بودن آن را فقط در گرو ۵ شرطی دانسته که به آن افزوده است. حالا باید از آفتاب‌یزد پرسید؛ اگر FATF همانگونه که دولت امضاء کرده است قابل قبول بود و انتقادهای منتقدان، کارشناسانه و دقیق نبود، چرا شورای عالی امنیت ملی، نقد منتقدان را پذیرفته و با افزودن ۵ شرط به آن، متن امضاء شده دولت را تغییر داده است؟!
گفتنی است، با مراجعه به مطالب منتشره از سوی روزنامه‌های زنجیره‌ای مخصوصا روزنامه‌های درجه چندم آن نظیر آفتاب یزد به وضوح می‌توان دید که اطلاع دقیقی از متن FATF  و یا IPC ندارند و مانند همیشه فقط «به فرموده» می‌نویسند! این روال در مباحث مربوط به برجام نیز به روشنی قابل دیدن بود به گونه‌ای که امروز با مراجعه به آن مقالات و گزارش‌ها و مقایسه آن با اعتراف صریح مسئولان دولتی و اعضای ارشد تیم هسته‌ای درباره بی‌اثر بودن برجام و دستاوردهای تقریبا هیچ آن، می‌توان دید که روزنامه‌هایی مانند آفتاب‌یزد تا چه اندازه در تحلیل‌ها و تفسیرهای خود دم‌دستی هستند!

بی‌خیال رفع تحریم‌ها شوید!
عباس عبدی در مصاحبه‌ای که روزنامه شرق آن را منتشر کرده است به مسائل مهمی در مورد برجام و نتایج آن و عدم صداقت در وعده‌های دولت پیرامون این قضیه پرداخته است.
عبدی ‌در این مصاحبه گفته است که «همیشه تأکید می‌شد حتی اگر شرایط از بین‌بردن تحریم‌ها را هم فراهم کنید، به این راحتی‌ها لغو شدنی نیستند. زمان زیادی طول می‌کشد» و سپس وی در پاسخ به این سؤال که «به نظر شما دولت، قبل از توافق در بیان این موضوع که رفع تحریم زمان می‌برد، صداقت داشت؟» می‌گوید:
«نه لزوما، ولی دلیلی دارد. اگر من بودم، قطعا مثل آقای روحانی نمی‌آمدم برجام را این همه در اقتصاد برجسته کنم. قطعا این کار را نمی‌کردم و می‌دانستم این عوارض هست.»
این در حالی است که دولت یازدهم بارها وعده لغو یک جای همه تحریم‌ها را پس از امضای برجام داده بود. در جریان نهایی شدن برجام گروه مذاکره‌کننده وعده دادند که بر این اساس تدوین برنامه جامع اقدام مشترک براساس راه‌حل‌های بدست آمده، پس از اجرایی شدن برنامه جامع اقدام مشترک ، تمامی قطعنامه‌های شورای امنیت لغو خواهد شد و همه تحریم‌های اقتصادی و مالی چندجانبه اروپا و یکجانبه آمریکا از جمله تحریم‌های مالی، بانکی، بیمه، سرمایه‌گذاری و تمامی خدمات مرتبط با آنها در حوزه‌های مختلف از جمله نفت، گاز، پتروشیمی وخودروسازی فورا لغو خواهند شد.
عبدی معتقد است که «در توافق با خارج نباید دستتان را رو کنید؛ یعنی باید قدرت‌تان را جوری نشان ‌دهید تا آنها به نحو مطلوب شما رفتار ‌کنند. از ابتدا نمی‌گویید اینجا را می‌پذیرم، بلکه شش پله آن‌ طرف‌تر را می‌گویید و تأکید می‌کنید که اصلا از این پله پایین نمی‌آییم، اما در عمل مجبورید پس از چانه‌زنی پایین بیایید» البته این مدعی اصلاح‌طلبی عنوان نکرده که ما ابتدا چه چیزی را مطرح کردیم که در نهایت پذیرفتیم در قبال تعهداتمان تحریم‌ها برداشته شود، که نشد!
البته عباس عبدی به بدعهدی و عدم پایبندی آمریکایی‌ها هم اشاره می‌کند: «می‌دانید آنجا [قرارداد الجزایر] چه نوشته‌اند؟ نوشته‌اند: «ما [آمریکا] در امور داخلی ایران دخالت نمی‌کنیم، همچنان که قبلا هم نمی‌کردیم!». یعنی زیر بار ٢٨ مرداد هم نرفتند. آنچه گفته شد پذیرفتند در حد شوخی است.»
جالب آنکه عبدی مخالفت منتقدان برجام در عدم رفع تحریم‌ها را خوب دانسته است: «تا الان هم به نظرم بخش اعظم مخالفت‌ها در نتیجه کار مثبت بوده است، روی مذاکره‌کننده فشار می‌آورد که دقت بیشتری کند و به دیگران بگوید دست ما باز نیست و نمی‌توانیم کاری کنیم» اما وی معتقد است: «نهایتا یک جا باید تصمیم گرفت.» و در مورد اینکه در آن مرحله چقدر نظرات درست منتقدان باید ملاک قرار گیرد چیزی نگفته است.
وی در انتقاد به رویکرد دولت یازدهم در حل مشکلات اقتصادی می‌گوید: « شاید فکرش [روحانی] این بود که حل مسئله سیاست خارجی منجر به گشایش اقتصاد و سیاست داخلی هم می‌شود و به نظرم اگر این‌طور فکر کرده، اشتباه بوده است»
عبدی پیرامون وعده‌های اقتصادی دولت و عدم تحقق آنها می‌افزاید: «‌آقای روحانی زمان انتخابات از نظر اقتصادی وعده نرخ رشد اقتصادی خوب، بالا و متداوم را می‌دهند، اما با گذشت زمان این وعده تبدیل به توجیه می‌شود. مدت زیادی نرخ رشد اقتصادی منتشر نمی‌شد. الان که دولت نتوانست به وعده اقتصادی‌ای که می‌داد مثل صدروزه و… دست یابد، متوسل به استدلال‌های این‌چنینی شده است که مثلا ما ونزوئلا نشده‌ایم!»
عبدی در برابر این جمله که «درحال‌حاضر برجام از لحاظ رفع تحریم شکست خورده است» به صراحت می‌گوید: « نه‌تنها فکر نمی‌کنم شکست‌خورده محسوب می‌شود که بخش اعظم دستاوردش را محقق کرده است!» اما وی در جای دیگری از همین مصاحبه اذعان می‌کند: «در این سه سال تحریم‌ها شدت بیشتری داشته و درآمدها کم بوده است» با این وجود تنها علتی که دلیل موفقیت برجام از نظر این اصلاح‌طلب است همان توجیه نخ‌نماست که «برجام سایه جنگ را از ایران دور کرد!»

چرا محافل غربی «آقای نخست‌وزیر» را پسندیدند؟!
در آخرین شماره نشریه شبه روشنفکری و به اصطلاح اصلاح‌طلب «اندیشه پویا»، دو فیلم مستند «آقای نخست‌وزیر» و «پرونده ناتمام» ساخته شده توسط هنرمندان جوان انقلابی که اخیرا در نمایش‌هایی خصوصی رونمایی شد، مورد بررسی و تحلیل قرار گرفت.
در این تحلیل و بررسی، مستند «آقای نخست‌وزیر» در طول سی و اندی سال اخیر، «اتفاقی تازه در تاریخ‌نگاری رسمی» خوانده شد که نقاط قوت بسیار داشته و یکی از این نقاط که باعث شده به زعم نشریه «اندیشه پویا»، فیلم را از «روایت یک طرفه درباره نهضت ملی شدن صنعت نفت» متفاوت سازد، مصاحبه با چهره‌های شاخص جبهه ملی و نهضت آزادی و با ذکر عناوین حزبی آنها بوده که از زبان آنها «مبارزات ملی‌گرایانه» مصدق بیان شده است و فیلم دیگر یعنی «پرونده ناتمام»، سیاسی کاری در تاریخ‌نگاری معرفی گردیده که از نظر نشریه شبه روشنفکری فوق؛ «نمونه مناسبی در خوب مستند نساختن» قلمداد شده است!
لازم به ذکر است که در همان روزهای رونمایی و نمایش خصوصی فیلم مستند «آقای نخست‌وزیر»، در اقدامی بی‌سابقه تلویزیون صدای آمریکا وابسته به وزارت امور خارجه این کشور، ضمن گزارش مبسوطی از جلسه رونمایی فیلم مستند یاد شده، آن را یک مستند جدید از یک مستندساز جوان ایرانی خواند که به گفته او تلاش کرده با رویکردی منصفانه، روایتی جامع، کامل و بی‌طرفانه از زندگی و فعالیت‌های سیاسی «محمد مصدق» ارائه دهد!  و حتی یک وب سایت به اصطلاح حقوق بشری متعلق به ضدانقلاب خارج کشور نیز نسبت به جلوگیری از نمایش آن، ابراز نگرانی کرد!!
این نکته نیز گفتنی است که تهیه‌کنندگان مستند یاد شده تعدادی از جوانان پرشور انقلابی هستند که متاسفانه در روایت تاریخ به افراد و جریانات غیرقابل اعتماد و بعضا معاند استناد کرده‌اند که متاسفانه باید این مراجعه را ناشی از ضعف اطلاعاتی و تاریخی عزیزان دست‌اندرکار این مستند تلقی کرد.

حمایت عجیب دولت از محصولات تراریخته!
سخنگوی دولت، چند روز پس از صدور فتوای تحریم محصولات تراریخته از سوی مراجع، با توهین به منتقدان تاکید کرد: دولت مدافع محصولات تراریخته است.
محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در اظهارنظری قابل تامل و دقیقا چند روز پس از صدور فتوای حرمت تولید محصولات تراریخته، در حاشیه بازدید از ساختمان جدید پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی منطقه شمال کشور اعلام کرد: زمانی بود که برخی افراد به بلندگو به عنوان ابزار شیطان نگاه می  کردند، امروزه نیز برخی افراد به محصولات تراریخته که دارای فواید علمی هستند با چنین دیدی نگاه می کنند. دولت مدافع فعالیت های بیوتکنولوژی و محصولات تراریخته است. اگر برخی افراد ملاحظات زیست محیطی دارند، مباحث خود را مطرح کنند تا موضوع با مذاکره و مفاصحه حل شود. تا زمانی که تولید محصولات تراریخته در کشور پا بگیرد همچنان مخالفت هایی با آن وجود خواهد داشت.
این موضع رسمی از سوی دولت در شرایطی بیان شده است که چند روز بیشتر از انتشار فتوای مراجع عظام تقلید مبنی بر تحریم کشت و تجاری سازی محصولات تراریخته نگذشته است.
بر همین اساس آیت‌الله مکارم شیرازی در پاسخ به یک استفتاء در مورد محصولات تراریخته فرمودند:«با توجه به اینکه کشورهای زیادی هم‌اکنون آن را تحریم کرده‌اند و بسیاری از اهل خبره آن را مضر می‌دانند، لااقل باید پیش از روشن شدن مطلب از کشت آن خودداری شود و بنا بر احتیاط گذارده شود. همیشه موفق باشید».
 آیت‌الله مکارم شیرازی همچنین طی روزهای گذشته در جمع تعدادی از دانشمندان و متخصصان درخصوص محصولات دستکاری شده ژنتیکی با انتقاد از «اطلاع‌رسانی ناکافی» درمورد محصولات تغییریافته ژنتیکی تصریح کرد: می‌گویند ۳۸ کشور و از جمله بیست و چند کشور اروپایی ممنوع کرده‌اند؛ یا اینکه بعضی کشورها تولید می‌کنند و خودشان مصرف نمی‌کنند و صادر می‌کنند. ما نمی‌توانیم بی‌تفاوت از کنار این آمار عبور کنیم و این آمارها برای ما مسئولیت‌آور است.
آیت‌الله مکارم شیرازی با اشاره به لزوم «بسیج افکار عمومی» در زمینه مواد تراریخته تأکید کردند: اگر افکار عمومی بسیج شود نه دولت و نه هیچ کس دیگری نمی‌تواند مقابلش بایستد.
ایشان با اشاره به «عده‌ای که پول در دستشان است» نسبت به انحراف این جریان هشدار داد و فرمود: این افراد ممکن است نفوذ کنند و جلوی خیلی موارد را بگیرند یا دچار انحراف کنند.
در همین حال، آیت‌الله علوی گرگانی نیز در پاسخ به استفتاء در این خصوص تقریر فرمودند: «تحقیق درمورد محصولات تراریخته و دستکاری شده ژنتیک اشکالی ندارد ولی این محصولات تا از نظر علمی بی‌خطر و ضرر بودن آن اثبات نشده تجاری سازی آنها جایز نیست و باید با دقت فراوان ــ حتی در مورد جزئی ــ مورد استفاده قرار گیرد».
گفتنی است مواد غذایی تراریخته یا دست‌کاری ژنتیکی شده به محصولاتی گفته می‌شود که از انتقال یک یا چند ژن بین دو نوع موجود زنده مختلف به وجود آمده و یک وفاق جهانی بر وجود مضرات ناشناخته این مواد، میان فعالان علم ژنتیک در سراسر دنیا وجود دارد.
به گزارش رجا، محصولات دستکاری شده ژنتیکی تقریباً به روی حدود چهار درصد از کل زمینهای قابل کشت در جهان و با مشارکت کمتر از یک درصد از کل کشاورزان جهان به زیر کشت رفته است؛ در این مدت شواهد و مستندات مبتنی بر مطالعات و پژوهشهای زیادی در زمینه اثرات سوء این محصولات بر محیط زیست و سلامت انسان، دام و محصولات کشاورزی دستکاری شده ژنتیکی صورت گرفته شده است که تا‌کنون منجر به تصمیم ۳۷ دولت در جهان برای عدم کاشت این محصولات و بعضاً در مواردی استفاده محدود از این محصولات در کشور‌شان شده است:
متاسفانه مسئولین دولتی کشورمان به جای جلوگیری از این موارد بدون در نظر گرفتن مخاطرات واردات و کشت این محصولات جلوی منتقدان صف آرایی نموده‌اند تا جایی که برخی دانشمندان مخالف رهاسازی بدون سنجش این محصولات را از مراکز مهم ژنتیکی کشور اخراج نمودند. 

 
 
آرمان
 

جزئیات عفو محکومان به مناسبت اعیاد قربان و خم

مدیرکل عفو و بخشودگی قوه قضائیه جزئیات عفو و تخفیف مجازات ۵۸۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضائي نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی مشمول عفو مقام معظم رهبری (دامت برکاته) را تشریح کرد. عباسعلی صادقی گفت: به مناسب اعیاد سعید قربان و عید غدیرخم تعداد ۵۸۲ نفر از محکومان دادگاه‌های عمومی و انقلاب، سازمان قضائي نیروهای مسلح و سازمان تعزیرات حکومتی پس از بررسی درخواست‌های عفو آنان در کمیسیون‌های مقدماتی و کمیسیون مرکزی عفو و بخشودگی قوه قضائیه و پیشنهاد عفو آنان از ناحیه ریاست قوه قضائیه به محضر مقام معظم رهبری حضرت آیت‌ا… خامنه‌ای (دامت برکاته) مشمول عفو معظم له قرار گرفتند. مدیرکل عفو و بخشودگی قوه قضائیه در ادامه افزود: از این تعداد ۳۱ نفر جزو محکومان سازمان قضائي نیروهای مسلح، ۴ نفر از محکومان سازمان تعزیرات حکومتی و سایر افراد از محکومان دادگاه‌های عمومی وانقلاب هستند. صادقی اضافه کرد: تعداد ۱۷ نفر از عفو‌شدگان زن، ۲۱ نفر از اتباع خارجی و ۸ نفر زیر ۱۸سال هستند. وی بیان کرد: همچنین درخواست عفو تعداد ۲۸۱ نفر از متقاضیان عفو به لحاظ عدم وجود شرایط مورد مخالفت کمیسیون عفو و بخشودگی قوه قضائیه قرار گرفته است.

 

هیچ یک از شهدای منا مفقودالاثر نیست

معاون سازمان حج و زیارت گفت: پیکر عبدالناصر پیروتی در مقبره الشهدا در عربستان دفن شده است و در اولین فرصت خانواده ایشان برای زیارت مزار این شهید به این کشور خواهند رفت. حمید محمدی در گفت‌وگویی درباره سرنوشت «عبدالناصر پیروتی» از شهدای فاجعه منا و خبر امروز یکی از رسانه ها مبنی بر عدم اطلاع از سرنوشت این شهید گفت: تمام شهدای فاجعه منا شناسایی شده‌اند و پیکر ۳۹ شهید در مقبره الشهدای منا در عربستان دفن شده‌اند که از این تعداد، برخی از خانواده ها هنوز خواهان بازگشت پیکر عزیزانشان به کشور هستند. وی ادامه داد: البته قبل از قطع رابطه با عربستان پیکر بیشتر شهدایی که در این مقبره دفن بوده‌اند به کشور بازگشت، ولی بعد از قطع رابطه امکان این کار فراهم نیست و باید منتظر باشیم تا شرایط برای انتقال تعداد اندکی از پیکرها که خانواده هایشان قصد بازگشت پیکرها را دارند، فراهم شود.

 

تقدیر کمیته امداد از بانک ملی

بانک ملی ایران طی سال های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۴، با پرداخت بیشترین تسهیلات قرض الحسنه به مددجویان کمیته امداد امام، زمینه‌سازخودکفایی ۵۲ هزار و ۲۰۰ خانوار و خروج آن ها از حمایت این نهاد شده است. این بانک در مدت مذکور با پرداخت ۷ هزار و ۵۵۲ میلیارد ریال تسهیلات قرض الحسنه، بالاترین میزان تسهیلات را در بین بانک های عامل جهت پرداخت تسهیلات به مددجویان کمیته امداد داشت که این مبلغ به ایجاد ۸۰ هزار و ۶۰۵ طرح اشتغال منجر شد. بر این اساس، سید پرویز فتاح رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) طی نامه ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور از مساعدت و حمایت های بانک ملی ایران در تحقق اهداف این نهاد تقدیر کرده است.

تذکر وزارت کشور به احمدی نژاد

معاون سیاسی انتظامی وزارت کشور گفت: اقدامات تبلیغاتی زود هنگام انتخاباتی برابر قانون از سوی هر شخصی ممنوع است.حسین ذوالفقاری معاون سیاسی انتظامی وزارت کشور در مورد صحبت‌های اخیر وزیر کشور مبنی بر شائبه انتخاباتی بودن سفرهای رئیس جمهور دولت‌های نهم و دهم، اظهار داشت: همان‌طور که وزیر کشور تاکید کرد هر کسی از اکنون بخواهد اقدامات تبلیغاتی انجام دهد، برابر قانون ممنوع است. وی افزود: قطعا در صورت بروز تخلف از سوی افرادی که احتمال کاندیداتوری آنها وجود دارد، از تخلفاتشان مستندسازی خواهد شد و در آینده این تخلفات در بررسی صلاحیت افراد تاثیرگذار خواهد بود.

بیانیه کوبا برای سفر روحانی

وزارت خارجه کوبا در بیانیه‌ای اعلام کرد: رئیس‌جمهور ایران، دکتر حسن روحانی براي یک دیدار رسمی از ۱۸ تا ۲۰ سپتامبر به کوبا سفر می‌کند. در بیانیه‌ وزارت خارجه کوبا آمده است: رئیس‌جمهور ایران در مدت اقامتش در کوبا با رائول کاسترو، رئیس‌جمهور کنونی این کشور دیدار و رایزنی خواهد کرد. همچنین در این بیانیه آمده است که رئیس‌جمهور ایران با تعدادی دیگر از مقامات این کشور آمریکای لاتین دیدار و گفت‌وگو خواهد کرد. پیش‌بینی می‌شود در جریان سفر رئیس‌جمهور به کوبا توافق‌نامه‌هایی بین مقامات دو کشور به امضا برسد. پیش از این برخی از منابع ایرانی خبر داده بودند که این انتظار وجود دارد روحانی در جریان سفر به کوبا با فیدل کاسترو، رهبر انقلابی این کشور نیز رایزنی و گفت‌وگو کند.

وجود ۹ هزار شكايت عليه دولت

دستيار ويژه رئيس‌جمهور در امور حقوق شهروندي در همايش ملي حقوق شهروندي طي سخناني اظهارداشت: يكي از دغدغه‌هاي رئيس‌جمهور احترام به حقوق شهروندي بود. برهمين اساس قرار شد تكاليف شهروندان و دستگاه‌ها اعلام شود و نظارت بر آن صورت گيرد. بر همين اساس طراحي ابعاد نظامي خاص در حقوق شهروندي صورت گرفت. الهام امين‌زاده پيرامون شكايات كارمندان دولت عليه دولت نيز اظهارداشت: ۹هزار شكايت در مردادماه عليه دولت داشتيم كه بيش از ۸ هزار تا آن توسط ديوان عدالت اداري رسيدگي شد.

نامه محرمانه سراج به روحاني

اخبار موثق حكايت از آن دارد كه قاضي ناصر سراج رئيس سازمان بازرسي كل كشور نامه‌اي درباره افزايش مناطق آزاد به رئيس‌جمهوري نوشته است. براساس اطلاعات موجود قاضي سراج در اين نامه به برخي از مشكلات موجود در فعاليت مناطق آزاد اشاره كرده است و به نوعي به رئيس‌جمهور اعلام كرده است كه مناطق آزاد از هدف اصلي خود فاصله گرفته‌اند. همچنين قاضي سراج در اين نامه از حجت‌الاسلام روحاني خواسته است تا موضوع افزايش مناطق آزاد را كان لم يكن تلقي كرده و دولت لايحه افزايش تعداد مناطق را از مجلس پس بگيرد.

 
ایران
 
شرط پسر قذافی برای افشای اطلاعاتی در مورد امام موسی صدر
پسر معمر قذافی برای افشای اطلاعاتی در مورد امام موسی صدر این شرط را گذاشته است که از زندان آزاد شود. به گزارش ایسنا، روزنامه الاخبار لبنان، گزارش داد جلسه بازجویی از هانیبال قذافی، پسر معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی تنها محدود به جرم‌های کتمان اطلاعات نبوده است، بلکه اتهام دخالت در ربودن امام موسی صدر رهبر شیعیان لبنان نیز پس از آن علیه وی مطرح شد. زمانی که قاضی دادگاه در مورد سرنوشت امام موسی صدر از وی پرسید هانیبال قذافی گفت که اطلاعاتی در اختیار دارد که جز در صورت آزادی‌اش این اطلاعات را نمی‌گوید. قذافی در یکی از جلسات خطاب به قاضی گفت: من را از اینجا بیرون بیاور من مکان صدر را به تو می‌گویم. ناپدید شدن امام موسی صدر و همراهانش در لیبی پس از ۴۰ سال همچنان مسأله‌ای اسرار‌آمیز در لبنان محسوب می‌شود.

برائت ریاض از اظهارات مفتی اعظم
پایگاه خبری – تحلیلی «المانیتور» در گزارشی با پرداختن به تنش‌های موجود میان ایران و عربستان از قول «عبدالله شمری» دیپلمات سابق عربستان نوشت که این تنش‌ها و درگیری‌ها به عمق خطرناکی فرو رفته است. به گزارش انتخاب، المانیتور همچنین با اشاره به اظهارات مفتی سعودی که ایرانی‌ها را به غیر مسلمان بودن متهم کرده بود مدعی شد که بر اساس اطلاعات به دست آمده «ریاض به تهران پیغامی از طریق کانال‌های غیر رسمی فرستاده و گفته که این اظهارات مفتی عربستان، رویکرد رسمی این کشور نیست». این رسانه امریکایی افزود:«علی رغم لفاظی‌های سخت امروز، ممکن است تغییری در روابط تهران و ریاض دیر یا زود اتفاق بیفتد.»

احتمال بازگشت پرونده سفارت عربستان به دادسرا
وکیل مدافع یکی از متهمان پرونده تعرض به سفارت عربستان می‌گوید که احتمالاً این پرونده برای رفع برخی نواقص به دادسرا باز می‌گردد. فاطمه‌سادات غمخوار در گفت‌وگو با تسنیم با بیان اینکه هنوز شعبه ۱۰۵۸ دادگاه کارکنان دولت در این پرونده رأی صادر نکرده است اظهار کرد: قاضی پرونده معتقد است اتهام تخریب که در کیفرخواست این پرونده به تعدادی از متهمان نسبت داده شده، باید شاکی خصوصی داشته باشد و این اعتقاد درست هم است. به گفته وی در ارتباط با اتهام تخریب، دولت عربستان باید شاکی شود که شکایتی نکرده است.

 درخواست شکوری‌راد از مرجع قضایی
دبیر کل حزب اتحاد ملت، با اشاره به احضار ۷ فعال سیاسی اصلاح‌طلب به دادگاه در هفته گذشته و حضور نیافتن خود توضیح داد: چهارشنبه هفته گذشته به دادگاه مراجعه کردم و کیفرخواست به من ابلاغ شد؛ اما وقتی درخواست کردم پرونده‌ام را مطالعه کنم رئیس دادگاه با این موضوع مخالفت کردند و گفتند باید وکیلی مورد تأیید قوه قضائیه داشته باشید تا بتوانید پرونده را مطالعه کنید. علی شکوری راد به ایسنا گفت: نامه ای خطاب به رئیس دادگاههای انقلاب تهران نوشته و درخواست کرده‌ام تا این مشکل برطرف شود.

 
 
جمهوری اسلامی
 
فروش فیلم عزاداری و قمه‌زنی در اردبیل

* از اردبیل خبر می‌رسد دیروز در یکی از خیابان‌های این شهر گروهی در قالب فروش فیلم عزاداری و نوحه‌خوانی تصاویری نشان می‌دادند که قمه‌زنی را تایید می‌کرد. براساس همین خبر، این گروه همان افرادی هستند که در روزهای اخیر با نصب پارچه‌نوشته‌های حاوی عکس بعضی افراد همراه با اهانت در بعضی نقاط اردبیل تلاش کردند به تفرقه دامن بزنند. با توجه به اینکه ترویج قمه‌زنی و ایجاد تفرقه در جامعه برخلاف رهنمودهای صریح رهبر معظم انقلاب است، مردم اردبیل از امام جمعه که نماینده رهبری است انتظار مقابله با این اقدامات خلاف را دارند.
 
بازداشت ۹ تن از شیعیان بحرین در مناسک حج
* رسانه‌های بحرینی گزارش دادند نیروهای امنیتی سعودی ۹ تن از شیعیان بحرین را در زمان مناسک حج بازداشت کردند. خبرگزاری میزان، پایگاه مرآه‌البحرین گزارش داد این ۹ تن از شیعیان بحرین هستند که نیروهای امنیتی سعودی در آغاز مراسم حج ضمن توقیف گذرنامه‌های این افراد، خواستار بازگشت آنها به بحرین شده بودند. افراد بازداشت شده ساکن مناطق شیعه‌نشین «شهرکان، دارکلیب و الدراز» هستند.
 

می فایل