اخبار مهم
Home / اقتصادی / ترفند عجیب برای قاچاق میلیاردها تومان کاغذ دیواری
2054380_515.jpg

ترفند عجیب برای قاچاق میلیاردها تومان کاغذ دیواری

به گزارش smrc، قاسم خورشیدی با اشاره به شناسایی تمام عوامل قاچاق سازمان‌یافته کاغذدیواری در دو استان هرمزگان و تهران گفت: متخلفان در این پرونده به عنوان ترخیص‌کار و اظهارکننده با استفاده از کارت بازرگانی چند شرکت‌ و خلاف‌اظهاری اقدام به واردات کاغذ دیواری به جای کوکوپیت کرده‌اند.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در تشریح جزئیات این پرونده افزود: متخلفین با ارائه اسناد خلاف واقع و جعل مدارک مربوط به خرید و حمل کوکوپیت (ضایعات و تراشه‌های درخت نارگیل برای مصارف گلخانه‌ای در افزایش رطوبت خاک) با ارزش و مأخذ بسیار پایین‌تر از کاغذدیواری، بدون رعایت تشریفات قانونی و عدم پرداخت کامل حقوق و عوارض دولت اقدام به ترخیص محموله کرده‌اند.

خورشیدی اظهار داشت: نخستین بار ۱۲ کانتینر ۴۰۰ فوت از این محموله توسط اداره اطلاعات استان هرمزگان در گمرک شهید رجایی توقیف شد و در نهایت با بررسی دیگر محموله‌های مزبور مشخص شد، از ابتدای سال ۹۴ نزدیک به ۱۰۰ کانتینر با شرایط مشابه و خلاف‌اظهاری از گمرک شهید رجایی به مقصد تهران ترخیص شده است.

سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: در ادامه تحقیقات در مورد این پرونده چهار انبار در تهران مربوط به چند شرکت شناسایی و تعداد تقریبی ۹۰۰ هزار رول کاغذ دیواری توقیف و تحویل سازمان جمع‌آوری و فروش اموال تملیکی شد.

خورشیدی با اعلام اینکه ارزش اموال توقیف شده حدود ۲۰۰ میلیارد تومان برآورد شده است، گفت: تمام عوامل متخلف در این پرونده که ارزش کل آن ۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است، دستگیر شده‌اند.

وی با بیان تفاوت چشمگیر ارزش و همچنین حقوق و عوارض گمرکی حاصل از خلاف‌اظهاری کوکوپیت به جای کاغذدیواری گفت: ارزش گمرکی کاغذدیواری تقریبا ۱۴ برابر کوکوپیت بوده و با توجه به تعرفه ۴ درصدی کوکوپیت در مقابل تعرفه ۲۲ درصدی کاغذدیواری، حقوق و عوارض پرداختی در مورد کاغذدیواری ۳۶ برابر کوکوپیت است.

پیش از این سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز از کشف ۱۰۰۰ کانتینر کاغذ دیواری قاچاق در دو استان هرمزگان و تهران توسط سربازان گمنام امام زمان(عج) خبر داده بود.

می فایل