اخبار مهم
Home / سیاسی / بانک: حقوق‌های نجومی بیش از حد بولد شد
1873379_175.jpg

بانک: حقوق‌های نجومی بیش از حد بولد شد

به گزارش smrc، مرتضی بانک معاون کل نهاد ریاست جمهوری ظهر امروز در یک نشست خبری، طی سخنانی ضمن گرامیداشت هفته دفاع مقدس، گفت: نمایشگاه نمایشگاه عکس دستاوردهای دولت روز شنبه توسط اقای جهانگیری معاون اول رئیس جمهور اقتتاح و به مدت هفت روز در فضای باز تالار وحدت برگزار خواهد شد.

وی افزود: رهبر انقلاب در بحث‌های مختلف و به‌خصوص در جلسه‌ای که اعضای دولت خدمت ایشان بودند بر اعلام اقدامات دولت به‌صورت هنری و مستمر تاکید داشتند لذا اعلام دستاوردهای دولت یک ضرورت جدی است.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری تصریح کرد: بر همین اساس، از قبل پیش بینی شده بود که یک نمایشگاه عکس با ویژگی دستاوردهای دولت برگزار شود و بیانات رهبرانقلاب نیز ما را به انجام این حرکت سوق داد.

“سیاست مهم دولت در این مدت این بوده که فارغ از حواشی و به‌صورت متمرکز همه برنامه‌ها و اقدامات خود را در صحنه عمل پیاده کند و لذا تمرکز بر انجام احسن این برنامه‌ها یود تا دولت از حواشی‌های مطرح شده، دور باشد. البته در این مدت فضایی درست شد که برخی شخصیت‌ها و جریانات به‌صورت دائمی تلاش‌های دولت را منعکس نمی‌کردند و یا اگر منعکس می‌کردند به‌صورت ناقص این کار را انجام می‌دادند و هر اقدامی را که دولت انجام می‌داد با برنامه ریزی آن اقدام را ناموفق و نامطلوب برای مردم منعکس می‌کردند لذا برگزاری این نمایشگاه فرصتی مناسب برای معرفی دستاوردهای دولت است.”

بانک ادامه داد: نمایشگاه عکس در دولت‌های مختلف برگزار شده و این دولت هم این کار را لازم دید. با پیشنهاداتی هم که از هنرمندان گرفتیم، تلاش کردیم این نمایشگاه را به‌صورت متفاوت برگزار کنیم

وی افزود: اجرای این کار بر عهده هنرمندان است؛ عکس‌های معتبر و ارزشمندی واصل شده و تمامی این عکس‌ها در شورایی مورد تحلیل و آنالیز قرار گرفته و مشاهده کردیم که آثار خوبی در بین این تصاویر وجود دارد. این ذخیره هنری قابل استفاده است و در ادامه به شیوه‌های دیگر هم از این ذخیره بزرگ استفاده خواهیم کرد. البته از گروهای مختلف هنری از جمله هنرمندان، موسیقی‌دانان و … نیز در این باره استفاده خواهیم کرد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری اضافه کرد: ما نمایشگاه عکس دولت را یک هویت مستقل و مفهومی می‌دانیم. محیط انتخاب شده نیز یک محیط باز است. هدف ما استفاده از یک کار نو و بدیع بود و برای همین از همرمندان مختلفی دعوت شد و یکی از هنرمدان بسیار ارزشمند سازه‌ای مفهومی را پیشنهاد کرد که استحکام قوی داشته باشد تا شرایط نامطلوبی را که دولت آن وضعیت را تحویل گرفت را به تصویر بکشد، اما در عین حال محیطی آرام بخش را با حضور این دولت تداعی کند.

بانک در پاسخ به این سوال که این نمایشگاه چرا در ۶ مانده به انتخابات برگزار می‌شود؟ گفت: دولت اول باید بر انجام درست فعالیت و شعارهای داده شده متمرکز می‌شد و با توجه با اینکه هدف اصلی هم همین بود، موضوعات تبلیغاتی و رسانه‌ای هم کمتر مورد توجه قرار می‌گرفته است لذا اکنون بخش زیادی از فعالیت‌ها به ثمر نشسته و می‌توان این فعالیت‌ها را در بخش تبلیغات و رسانه‌ای، اطلاع رسانی کرد.

وی با بیان اینکه برخی انتقادات صورت گرفته از دولت دلسوزانه است و این بخش انتقادات قابل پذیرش است و دولت به آن توجه دارد، گفت: مثل انتقاداتی که به موضوع قراردادهای نفتی شد و دولت هم تعامل خوبی با منتقدین داشت و توانست آن را به سرانجام و مسیر مناسب برساند.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: اما برخی فعالین حوزه سیاسی به دلیل اینکه در انتخابات قبلی موفق نبوده‌اند، انتقاد کردند که برخی انتقادات این گروه، تند و بی‌منطق بود لذا دولت  به‌صورت گسترده وارد شده و بخشی از انتقادات که همراه با توهین و اتهام باشد را باید دستگاه قضا ورود کند

بانک همچنین اظهار داشت: مقام ریاست جمهوری شأن و جایگاه ویژه‌ای دارد و دستگاه قضا نسبت به این توهین‌ها باید ورود کند، دولت نیز در این خصوص از توهین ها سکوت نمی‌کند و برخورد مناسب می‌کند.

وی با اشاره به موضوع فیش‌های حقوقی نجومی، اظهار داشت: درخصوص حقوق‌های نجومی بیش از حد این مسئله بولد و روی آن مانور داده شد؛ ما با متخلفین برخورد می‌کنیم و این برخورد تنها درباره حقوق‌ها نیست. ما آخرش نفهمیدیم نجومی یعنی چه؟ هرکسی می‌تواند برداشت خودش را داشته باشد.

معاون کل نهاد ریاست جمهوری ادامه داد: من نوعی اگر ۱ میلیون حقوق می‌گیرم آیا درامد کسی که ۶ میلیون حقوق می‌گیرد، برایم نجومی حساب می‌شود یا نه؟ من خودم هنوز تعریف دقیقی از حقوق نجومی نداشته و ندارم. اگر قوانین و مقرات اجازه می‌دهد کسی مثلا ۲۰ میلیون حقوق بگیرد و یکی ۲ میلیون، خب این قانونی بوده است. اما اگر کسی خارج از ضوابط برداشته، خلاف داشته و باید جلوی آن را گرفت. برخی می‌گویند املاکی که به‌صورت مجانی و نصف قیمت در اختیار افراد گذاشته آیا آن هم نجومی است یا خیر؟ باید تعریف دقیقی از حقوق نجومی ارائه دهیم.

بانک در پاسخ به این سوال که ایا اتاق فکری در دولت برای انتخابات تشکیل شده است؟ گفت: دولت در حال حاضر هیچ اقدام و برنامه ای درباره انتخابات نداشته و ندارد. اگر روزی هم رئیس این دولت تصمیم بگیرد مثل بقیه کاندیداها کاندیدا شود یک رئیس و مسئولی هم برای پیشیرد این برنامه ها انتخاب خواهد شد.

 

می فایل